fallback

Протекционизмът при световните търговски отношения се засилва

Рестриктивни мерки се налагат даже и от страни от Г20, чийто приоритет е борбата с ограниченията, показва наблюдение на ЕК

17:22 | 17.11.14 г. 3

Търговските отношения продължават да страдат от протекционизъм, показва последният преглед на Европейската комисия за потенциални протекционистични мерки при търговията с основни партньори.

Според данните в периода юни 2013 – юли 2014 година са били установени нови 170 режима, които пречат на свободната търговия. Броят им се увеличава спрямо предходния 13-месечен период, анализиран от експертите на Комисията. От 2008 година насам пък ограниченията пред световната търговия са вече 858.

В същото време намалява броят на премахнатите протекционистични режими – 12, спрямо 18 в предходния период. От 2008 година насам са премахнати 119 от ограниченията.

Анализираният период се характеризира с възстановяване на световната икономика и позитивни прогнози за бъдещето развитие, е отбелязано в доклада, изготвен на базата на прегледа на ситуацията. В тази позитивна, но пък нестабилна бизнес среда свободната търговия има ключова роля.

„При възникването на регионално политическо напрежение търговията трябва да бъде икономическата основа за потушаването на това напрежение на глобално ниво и да гарантира, че глобалният икономически растеж няма да бъде засегнат“, коментират европейските експерти.

Наблюденията им обаче показват друго – рестриктивните мерки се увеличават по-бързо отпреди. Някои от тях са въведени от страни, членуващи в групата на Г20, чийто приоритет е борба с протекционизма.

Развиващите се икономики обаче са основният източник на протекционистични мерки. Около половината от ограниченията са въведени от Русия, Китай, Индия и Индонезия, става ясно от наблюдението на ЕС. Не изостават и страни като Аржентина, Египет, САЩ, Южна Африка, Турция и Тайланд.

Основно ограниченията се осъществяват чрез митническата политика – увеличение на митата, нови лицензионни режими при внос, както и забрана за търговия. Русия е страната, която е наложила най-сериозните санкции срещу вноса на стоки, става ясно от прегледа на ЕК.

Наблюдават се още и мерки, ограничаващи износа и Индия е една от страните, които най-масово ги прилага.

Докладът за протекционистичните мерки в световната икономика е публично достъпен на сайта на Европейската комисия. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 18:14 | 07.09.22 г.
fallback